neděle 9. srpna 2009

IE tým zkoumá standardy. Pozdě, ale přece?

Před dvěma dny zaslal Adrian Bateman (program manager pro IE, jeden z členů IE týmu, s kterými jsem se letos osobně setkal) relativně dlouhý seznam připomínek k HTML5, který sesbíral mezi členy IE týmu.

Vyjadřuje se k řadě míst HTML5 specifikace. Pro mě je zajímavé, že se vyjadřuje i k několika místům, která již byla v minulosti diskutována a jsou již víceméně považována za prodiskutovaná a hotová. Například: potřebujeme značku <nav>? A značky <header>, <footer>, <section>, <aside>?

Je samozřejmě dobře, že se IE tým ptá. Nejasnosti je třeba vyřešit, obzvlášť, když se jedná o tak důležitého implementátora. Přesto mě vzniklá situace trochu pobavila.

Microsoft byl v čele HTML WG již od adopce HTML5 (její předseda, Chris Wilson, je z Microsoftu). Přesto byl hlas Microsoftu za celé dva roky existence HTML WG ze všech prohlížečů ten nejslabší. Dokonce to teď skoro vypadá, že se o HTML5, až na několik výjimek, které implementovali v IE8, vlastně téměř nezajímali.

Je těžké se v takové chvíli zbavit dojmu, že zatímco ostatní prohlížeče jsou v HTML WG, aby pomohly s vývojem HTML5, tak Microsoft tam byl spíš "jen tak naoko", "aby tam byl", ale de facto jej vývoj příliš nezajímal.

Nyní se vzpamatoval a říká si, "tak, jak to s tím HTML5 vlastně vypadá?" a začne se přehrabovat v tom, co ostatní za ty roky vytvořili.

Nicméně vidím i jedno pozitivní poselství, které bychom neměli přehlédnout.

V Microsoftu teď rozvažují, jak bude vypadat IE9, co vše bude obsahovat a začali (konečně) pořádně uvažovat o implementaci HTML5. Do IE8 se dostalo jen několik narychlo uvařených střípků HTML5, které tam byly spíš jen proto, aby se mohlo říct, že IE8 podporuje část HTML5. V IE9 se ale třebas dočkáme implementace HTML5 srovnatelné s ostatními prohlížeči. Adrianův mail je pro mě takovou první indikací, že by k tomu mohlo dojít.

U CSS3 podobné indikace zatím nejsou, u SVG jen jedna a to velmi nejasná, když Chris Wilson v lednu na chatu prohlásil: "We have heard a strong request for SVG support".

IE se sice jen tak nezbaví nálepky prohlížeče, jehož vztah k webovým standardům je problematický (jen pomyslete - když necháte ostatní prohlížeče vytvářet nějakou specifikaci, pak přijdete k víceméně hotovému a začnete se jim v tom rýpat, tak je přinejmenším naštvete), přesto na tom pomalu, ale jistě pracuje.

Teď bychom se mohli sázet, zda ostatní prohlížeče v podpoře standardů dožene ve verze IE9, IE10 nebo nikdy. Já tipuji na jednu z prvních dvou možností.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.