- HTML: The Markup Language - přehled značek HTML5 se zdůrazněním změn oproti HTML4 (novinka - asi první dokument, po kterém sáhne běžný kodér)
- HTML5 differences from HTML4 - podrobný soupis rozdílů HTML4 a 5
- HTML5 - vlastní specifikace (nejdelší dokument)
- HTML Canvas 2D Context - původně součást HTML5 spec. o značce canvas, vyčleněná do separátního dokumentu
- HTML Microdata - separátní dokument o mikrodatech (vyčleněný podobně jako canvas)
- HTML+RDFa - separátní dokument o používání RDFa v HTML5
Jak se pracovní skupině pro HTML daří?
Já myslím, že docela dobře. Od roku 2007, kdy byla založena a kdy vznikl i tento blog, se udělalo hodně práce. HTML5 za tu dobu přestalo být suchou teorií, které nikdo nevěří. Začíná být používáno a skloňováno ve všech pádech, není snad prohlížeče, který by nějakou rozumnou část HTML5 neimplementoval. Snad všichni si dnes již uvědomili, že HTML5 je budoucnost (a de facto už i přítomnost).
Věci, které se od začátku jevily jako nesmyslné, se ukázaly jako nesmyslné. Pracovní skupina byla např. založena s plánem do prosince roku 2010 (to už je za dveřmi), do kterého mělo být HTML5 kompletně hotovo (i s referenčními implementacemi v prohlížečích!!). Nevěřil tomu snad nikdo (ani členové HTML WG), ale v zakládací listině to tak stálo. Do konce roku bude proto muset W3C nějak schválit pokračování činnosti HTML WG a stanovit další termíny. To jsou ale spíš byrokratické věci, které nás tolik nezajímají. Vlastnímu HTML5 se daří.
Kde sa teraz nachadzaju specifikacie pre technologie ako offline browsing alebo javascriptove vlakna? Maju vlastnu specifikaciu a uz viac nie su sucastou HTML5?
OdpovědětVymazatJsou nyni v oddelenych dokumentech, jejich vztah k HTML5 je tak trochu schozofrenni, viz Malá reorganizace HTML5 aneb spin-offs
OdpovědětVymazatKromě offline částí, ta je nadále v hlavním dokumentu.
OdpovědětVymazat