Specifikaci Web Forms 2.0, která - byť zatím separátním dokumentem - je součástí HTML5, implementovala pouze Opera. Pro ostatní prohlížeče existují různé emulace, např. projekt webforms2 na Google Code, ale ty mají do produkční kvality daleko.
Proto mě potěšilo, že v rámci akce Google Summer of Code, které se účastní i WebKit, se objevil projekt implementace Web Forms 2 do WebKitu. Podle popisu projektu nebude student Michelangelo De Simon, který se k úkolu přihlásil, implementovat celou specifikaci, ale odhadem tak 40 %.
Jsem zvědav, zda se Michelangelovi jeho projekt povede (úspěšnost projektů v Google SOC není příliš velká). Navíc ostatní implementátoři v tuto chvíli vyčkávají, než Forms Task Force rozhodne, zda budou Web Forms 2 do HTML5 zahrnuty tak jak jsou nebo zda se před tím dočkají nějakých změn.
pondělí 21. dubna 2008
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
K poslednímu odstavci. To je jedna věc, které se při implementaci nedokončených specifikací docela bojím. Možná je to jen můj dojem, ale v poslední době se kolikrát implementují i věci z částí specifikací ve vývoji, které nelze označit za moc stabilní. Jestli kdysi byl problém v podobě nestandardních rozšíření, do budoucna to může být problém s nestandardními implementacemi.
OdpovědětVymazatA naopak - bez feedbacku z prvotních implementací se specifikace těžko vyvine ve stabilní.
OdpovědětVymazatO tom žádná, ale když tak sleduju dění, tak nevím nevím. Tvůrci prohlížečů se jakoby rozhodli, že budou za každou cenu implementovat nové skvělé věci ze specifikací ve vývoji a referovat o tom v blogách na znamení toho, jak jsou inovativní. Problém ovšem nastane až nedejbože tyto featury ve větším měřítku dostanou na web, a následně se "drobně" upraví specifikace. Co udělají tvůrci prohlížečů? Upraví implementaci a rozbijou pár webů? Nebo budou improvizovat a ponechají staré i nové chování? Problém není v samotné implementaci, ale v nerozlišení toho, co je pro tvůrce webu "stabilní" a co ne. Na inteligenci tvůrců webu bohužel nelze spoléhat. Btw. hezky je tohle řešeno v implementaci podobných věcí v CSS, kde to Firefox implementuje skrze vlastností začínajících "-moz". Opera má tuším "-o".
OdpovědětVymazat"ve větším měřítku dostanou na web" - to přeci jenom ještě pár let nehrozí.
OdpovědětVymazatU (X)HTML prostě nikdo nevymyslel, jak přidávat věci jinak než standardním způsobem, podobně jak je to vyřešeno v CSS nebo JavaScriptu. A možná to ani vymyslet nejde.
JasnaPaka: ještě důležitá citace z podmínek pro přechod specifikace z draft stavů do recommendation stavů: "the Working Group SHOULD be able to demonstrate two interoperable implementations of each feature".
OdpovědětVymazatTedy implementace i v době draftů nejsou nějakou přehnanou aktivitou, ale nutností.
Zdroj: http://www.w3.org/2005/10/Process-20051014/tr.html#cfr