neděle 12. září 2010

Lesk a bída HTML5 videa

Je to už pár let, co se v HTML5 objevil návrh značky pro video a jednotné rozhraní sloužící k jeho přehrávání (viz články s tagem video). Myšlence od začátku fandím, dává rozhodně smysl, je jen škoda, že se neobjevila o pár let dřív.

Každopádně od svého počátku byla přijímána se silnou skepsí. Je to pochopitelné. Pokud má naplno fungovat, bude třeba najít kodeky, které budou přítomny na všech platformách (od Windows po třeba takový iPhone), aby na nich šlo HTML5 video přehrávat.

V posledních dvou letech zájem o HTML5 video vzrostl. Není divu. Jeho implementace v prohlížečích se začaly množit a zatímco nad specifikací dokáže radostně pokyvovat jen pár odborníků, tak interaktivní videem bežícím v prohlížeči se pokochá snad každý.

S tím začla opadávat i ona skepse. Ne zcela právem. Mediální jásání nad každou HTML5 video novinkou a la HTML5 verze Youtube bylo tak velké, že se začlo zapomínat, že ten velký problém je ještě před námi. A hlavně, že není řešitelný na straně prohlížečů.

U prohlížečů bylo poměrně záhy (již od roku 2007) jasno, že společný kodek, který by vyhověl všem, neexistuje. To je problém, který výrobci prohlížečů sami vyřešit nemohou. Bylo nutné jej eskalovat dál. Na jiné pole. Mezi výrobce kodeků.

První pokus učinila asi Mozilla, když začala sponzorovat zlepšení kodeku OGG Theora, který ve Firefoxu používá. Ovšem naplno začala druhá (ta důležitá) fáze "boje" o jednotný kodek až letos.

Zprávy o opensourcování VP8 u Googlu nebo o odpuštění některých z poplatků za H.264, jsou projevem této druhé fáze. HTML5 video začalo být konečně tak zajímavé, že se jím už zabývali i výrobci kodeků. A hlavně možnost stát se tím standardizovaným kodekem (a tudíž v blízkém budoucnu možná i tím nejrozšířenějším kodekem na světě) musí být docela lákavá.

Tím není bitva u konce, tím bitva teprve začíná. Všechny stávající kroky jsou takovým oťukáváním trhu a přípravou pro další vyjednávání.

Je to jako na šachovnici:

Jedna strana říká, že nemůže použít open source kodek OGG Theora pro obavu ze skrytých patentů. (Patová situace.) Druhá strana se praští přes kapsu a opensourcuje další kodek. (A vyjednávání může pokračovat.)

Nebo:

Jedna strana říká, že nemůže použít H.264 pro problémy s placeným licencováním. (Opět patová situace.) Druhá strana upraví podmínky tak, aby aspoň částečně uvolnila poplatky. (Opět posun pro další vyjednávání.)

To všechno jsou ale tahy rozehrávající partii. Jak ta proběhne, kdo bude vítěz, nelze zatím tušit. Ostatně dosud ani neznáme jména všech hráčů u téhle partie, připojit se může kdokoliv.

Ač HTML5 videu fandím, nepočítám, že by tahle partie o jednotné kodeky na webu mohla být dohrána v nejbližších 2-3 letech. Jsme na začátku, všechny karty nebyly ještě odhaleny.

Pevně věřím, že k nalezení jednotného kodeku nakonec dojde, protože teď si již snad všichni plně uvědomují potřebu takového jednotného kodeku. A tam, kde je potřeba, tam se i jednoho dne najde řešení.

Nicméně boj o jednotný HTML5 kodek nebude ani tak blesková bitva, jako spíš zdlouhavá zákopová válka. A jsme teprve na jejím začátku. Přes všechny zprávy o pokroku bychom si tohle měli uvědomit.

4 komentáře:

  1. Velmi dobrý článek. Doufám že se problémy které popisujete v články časem vyřeší a třeba za pár let bude standard.

    OdpovědětVymazat
  2. Hlavní problém bude spíš v tom, že do HTML5 videa nepůjde snadno přidávat reklamu a popisky, jak to dělá třeba Youtube. Leda nějakým overlayem nad samotným videem snad...?

    OdpovědětVymazat
  3. @m1c4a1 Naopak, do videa jde krásně zasahovat. Je tu prostor pro reklamu i titulky. Doporučuji prozkoumat efekty na HTML5 verzi DailyMotion, viz také http://html456.blogspot.com/2010/01/dailymotion-je-dalsi-videoserver.html

    OdpovědětVymazat
  4. Tuhle bitvu sice můžeme sledovat jen z povzdálí, jelikož v ní bojují o hodně velcí hráči než jsme my, nebo alespoň já jako tvůrce webů, ale pravděpodobně k jejímu ukončení dojme klasickým přeseknutím uzlu, tedy někdo dostatečně velký, třeba Google s Youtube, koupí danou technologii a silou ji protlačí ostatním.

    Otázkou je, jak to bude z pohledu uživatele a zda se to vůbec nějak uživatelů dotkne. V případě nějakého nového neznámého kodeku asi ano, ale v případě jeho použití někým hodně velkým by byl do počítačů uživatelů nainstalován asi hodně rychle.

    Docela se mi líbila situace kolem různých flash přehrávačů videa a potom speciálního programu pro kodek DivX. Dokonce nějakou dobu existoval i speciální videoserver používající tento program s názvem Stage6.com. Kdo z vás má nainstalovaný DivX Web Player?

    OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.