úterý 10. července 2007

WHATWG - jak to začalo

S trochou nostalgie jsem dnes četl oznámení o založení WHATWG, na které jsem po letech narazil (tenkrát jsem o tom dokonce napsal zprávičku). V oznámení z 4. června 2004 stojí:
Some of you may be interested to hear that people from Opera and Mozilla have set up an open mailing list for discussing Web Forms 2 and other new specs that have been discussed in various places over the last few months.
The group is working on specifications for Web Forms 2.0, Web Apps 1.0, Web Controls 1.0 and a CSS object rendering model. This work will be largely done outside of the World Wide Web Consortium, though finalised versions of the specs are expected to be submitted for formal standardisation. While the decision to operate independently of the W3C may be seen as controversial, many feel that formal standards bodies move too slowly to react to proprietary technologies such as Microsoft's forthcoming XAML. In addition, many in the W3C are pushing for Web applications standards based on technologies such as XForms and Scalable Vector Graphics, whereas the members of the WHATWG favour backwards-compatible HTML-based solutions, which they believe would be easier to implement and more likely to be adopted by Web developers.
Je vidět, že po třech letech WHATWG plní, co slíbila (během let se vytratil ten CSS rend. model, přiznávám se, že nevím kdy a proč), tak doufejme že v roce 2010 vydá W3C slíbenou specifikaci, kterou ve spolupráci s WHATWG dokončí.

Dnes ze zmiňovaného XAML vyrostl Silverlight a máme tu Adobe AIR a JavaFX. Ti všichni začínají tam, kde dnešní HTML končí a HTML5 hodlá hranice HTML v mnohých směrech rozšířit. Už bylo načase.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.