úterý 19. ledna 2010

K čemu bude magická značka device

Bez přístupu webových stránek k webkameře a mikrofonu si budoucnost webu dnes už asi nemůžeme představit. Byl by třeba i bez rostoucích trendů typu rozšířená realita (augmented reality), s nimi je zapotřebí dvojnásob.

Nápady, jak takový přístup zařídit, nejsou nové, ovšem teprve nedávno se začalo pracovat na standardním řešení pod hlavičkou HTML5.

A proto vznikla značka <device>. Jedná se o abstraktní rozhraní pro přístup k lokálním zařízením. Takovým zařízením může být webkamera (ale nejen ona). Značka device zajistí jen přístup k datům, nikoliv jejich výstup ani zpracování, k tomu využije napojení na některou další technologii. Takový zápis:

<device type="media" onchange="update(this.data)">

umožní uživateli zapnout kameru (jedná se o akci, kterou musí uživatel potvrdit), přičemž vlastní výstup v tomto případě směřuje do značky video:

<video autoplay></video>
<script>
function update(stream) {
document.getElementsByTagName('video')[0].src = stream.URL;
}
</script>

(Příklad pochází ze specifikace.)

To není vše, obsah kamery by nemusel být jen vykreslován, mohl by být zpracováván a pomocí canvasu upravován (např. pro vytvoření zmíněné rozšířené reality) a v případě napojení streamu na technologii Web Sockets může být stream videa zasílán do internetu (např. pro tvorbu videokonferencí - příklad pochází z blogu WHATWG).

Celý návrh je zatím jen první myšlenkový draft a jak to u podobných případů bývá, může před svou realizací projít velkými změnami nebo být zcela zrušen.

Mé poznámky:
 1. Nejsem si jist, zda potřebujeme mít HTML značku <device>, nepostačilo by pouze javascriptové rozhraní? Ale je možné, že značka má vytvořit nějaké UI pro výzvu uživateli (podobně jako ji tvoří třeba <input type="file">), pak by dávalo umístění do dokumentu smysl.
 2. Ptám se samozřejmě i sám sebe, zda potřebujeme <device>, když lze podobný výsledek dosáhnout ve Flashi. A hned si odpovídám, že potřebujeme. Protože zapsání značky <device> spolu s několika řádky JavaScriptu bude pro klasického webového vývojáře prostě neporovnatelně jednodušší, než projít kompilačním procesem Flashe, resp. se jej vůbec naučit. V tomhle Flashi trochu ujíždí vlak. Obsahuje sice zajímavé technologie, ale nedokáže je rozumně zpřístupnit webovým vývojářům formou, na jakou jsou zvyklí. Pokud Web dokáže nabídnout technologie stejného kalibru (to se mu zatím nedaří, ale směřuje k tomu poměrně dobře), bude muset Flash nabídnout něco jiného, čím by zaujal.

4 komentáře:

 1. Kéž by se takto dal zpřístupnit z webové aplikace výstup ze skeneru...

  OdpovědětVymazat
 2. @Petr To nebude zrovna častý use case, takže nepočítám, že by se jím někdo zvlášť zabýval. Nicméně popsaný device mechanismus je obecný a do budoucna rozšiřitelný - třeba i o ono napojení na scanner, kdyby se ukázalo jako potřebné.

  OdpovědětVymazat
 3. Ano, s bodem 2 tvých poznámek se velmi ztotožňuji. Kromě toho vždy využiji v prvé řadě technologií, které prohlížeč podporuje nativně, před jakýmkoli druhem rozšíření, jakkoli uznávám, že vývoj v Silverlightu nebo Flashi je efektivnější a nabízí mnohem více možností.

  OdpovědětVymazat
 4. Řekl bych, že vlastní značka je vhodná. Prohlížeč pak může nabídnout uživateli nastavení (např. výběr kamery mám-li jich více, obecné nastavení pro všechny stránky požadující přístup ke kameře, …).

  A ano, vypadá to, že pokud Flash neprojde nějakou (větší) změnou, za chvilku už nebude potřeba.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.