úterý 18. ledna 2011

HTML5 právě získalo od W3C své oficiální logo. A nejen to

Je to tak. Nevím, kolik technologií má svá oficiální loga. Ovšem z HTML5 se stal buzzword zahrnující nejen vlastní technologii HTML5 (je to tak, s tím nikdo nic nenadělá). Proto v představení nepopisuje W3C HTML5 logo jako logo HTML5, nýbrž jako striking visual identity for the open web platform, v podrobnějším článku pak uvádí all-purpose banner for HTML5, CSS, SVG, WOFF, and other technologies that constitute an open web platform.

A takto to prosím vypadá:

Jsem z něj rozpačitý. Grafice vůbec nerozumím a nechám tedy jeho rozbor povolanějším, ovšem vadí mi porušení barevné identity. HTML5 bylo většinou spojované se zelenou barvou (podle WHATWG), možná i trochu s modrou barvou (podle W3C). Smysl oranžové mi uniká. Ale je to jen síla zvyku. Běžný webdesigner o WHATWG nic neví, o W3C se nezajímá, tak mu možná ta oranžová přijde akorát.

Logo vytvořil Michael Nieling, který důvod vzniku loga popisuje v rozhovoru.
As you're aware, the term HTML5 has taken on a life of its own; there has been significant confusion and debate both within the developer community and in the public at large as to what exactly HTML5 is when the term is used outside of simply referring to the spec itself.

A co víc. K hlavnímu logu Michale vytvořil i loga některých HTML5 technologií, např. offline storage, sémantika nebo CSS3.

Pozn.: Nedivte se, v širším smyslu slova se pod HTML5 dnes zařazuje i CSS3 a opakuji - je to tak a nikdo s tím nic nenadělá. Sám to tak někdy také používám (a ne, nestydím se za to 8-). Nyní se ovšem oficiálně i W3C přiklonilo k tomuto výkladu, čili od teď je zařazování CSS3 pod HTML5 zcela legitimní. Pravda, u standardizační organizace mě to trochu překvapilo. Nejsem si jistý, zda v tom nebudou mít časem sami zmatky. Dodnes totiž bylo jasné, když W3C řekne HTML5, tak tím vždy opravdu myslí HTML5. Od teď tím může jednou myslet HTML5 a podruhé zase CSS3. Bude veselo. 8-)

Na vlastní web si můžete nechat vygenerovat obrázek, který zahrnuje seznam HTML5 technologií, které používáte. V případě úplně všech technologií bude vypadat takto (jinak by byl kratší).

HTML5 Powered with Connectivity / Realtime, CSS3 / Styling, Device Access, Graphics, 3D & Effects, Multimedia, Performance & Integration, Semantics, and Offline & Storage

A nyní otázka. Poznáte, která z ikon znamená třeba CSS3 a která sémantiku? Já rozhodně ne. Snad jen multilmédia podle té filmové klapky bych dokázal poznat. Možná jim chce nechat nějaký čas a časem si na ně zvykneme (ikony a loga jsou o zvyku), ovšem zatím jsem dokonale zmaten.

W3C tímto zkouší navázat na propagační strategii, kterou dříve používalo u validátorů. Jen si vzpomeňte, kolik HTML valid a CSS valid ikon jste kdy kdo použili (nebo aspoň viděli). Nejsem si jist, zda se doba neposunula a zda se podoná strategie dnes ujme, ovšem proč ne, za pokus to stojí.

Můžete si také koupit trička či samolepky s logem.

Pozn: W3C se dlouhodobě topí v nedostatku finančních prostředků, což se mj. projevuje i na tom, jak dobře W3C funguje. Řeší se to řadu let. Nebo spíš moc neřeší 8-) Jedním z návrhů už poměrně dlouho jest, aby W3C spustilo nějaký e-shop, který by byl pomocným zdrojem příjmů. Tiše doufám, že prodej HTML5 triček by k tomu mohl být prvním krokem. Jediné, co mě na tom znervózňuje, je fakt, že vlastníkem domény html5shirt.com je autor loga a nikoliv W3C!!! Zajímalo by mě, zda z toho prodeje W3C opravdu něco bude mít - doufám, že jo.

Závěr: Hlas W3C není rozhodně silný jako před lety. Občas se musí ozvat, a to pořádně hlasitě, aby bylo slyšet. Vytvoření tohoto loga (resp. celé sady) je vlastně takovým zvoláním: "Pořád tu ještě jsme, stále dýcháme. Pořád ještě vytváříme standardy, nezapomeňte na nás."

Berte to tak. A přesto, že k logu (resp. celé sadě) mám dost připomínek, tak v zásadě tahle strategie je rozhodně dobrá a snad bude i úspěšná.

Další odkazy

2 komentáře:

  1. Mě pobavilo ještě srovnání s Transformery. :)
    http://twitter.com/newhtml5logo/status/27376194701754368

    OdpovědětVymazat
  2. Hezké Petře, nevšiml jsem si, kolik falešných Twitter účtů se okolo HTML5 loga objevilo. @html5logo je oficiální účet, ty další dva @thehtml5logo a @newhtml5logo jsou podvrhy.

    OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.