Asi před hodinou se ve WHATWG mailing listu objevil nápad, zda do HTML5 nepřidat značku <sarcasm> pro vyznačení sarkasmu:
It occurs to me that one of the most frequently used nits of pseudo-markup is to indicate sarcasm. For example,Z reakcí mě zaujala:
<sarcasm>Yeah, George W. Bush has been such a great president.</sarcasm>
Should we perhaps formalize this? Is there any benefit to be achieved by adding an explicit sarcasm element to HTML?
Seems rather culturally specific. I found from living in Boston for a while, that a British sense of humour often seems harsher and more sarcastic to our gentle US cousins. So I wouldn't burn this into an element name.Návrh, aby byla jeko počáteční značka volitelná (tohle je na rozdíl od ostatních reakcí vtip):
I do like the idea of formalising that -- but considering the way the sarcasm element occasionally is used in emails, we may find it necessary to make its start tag optional...</sarcasm> ;-)A obsahovala atribut vysvětlující správný význam:
It would be interesting if such a new <sarcasm> element would provide a method of specifying the real meaning.Debata dále řeší, zda by se nemělo obecně počítat s vyjádřením lidských emocí, smilíku apod. Přiznáván, že jsem byl překvapen zjištěním, že u W3C je skupina, která se něčím podobným zabývá: Emotion Incubator Group.
For example...
<p>
That's <sarcasm meaning="the smallest thing I've ever seen">huge</sarcasm>!
</p>
Světem hýbou emoce 8-)
Nedávno jsem se při procházení bugzilly solidně nasmál nad návrhem implmentace tagu BLINQUEE, zejména počátku diskuse. Po dočtení jsem si pro jistotu marquee ve FF odbindil. A na sarkasmus s přáteli už nějaký čas v diskusích používáme příznak [irony] :] Neplánuje se třeba recyklace zavržených tagů I a S na ironii a sarkasmus? : )
OdpovědětVymazatSarkasmus, proč ne? Mně osobně připadá, že pokud hlavní rozdíl mezi XHTML2 a HTML5 má být ve větší sémantičnosti (nehledě na zachování zpětně kompatibility) druhého zmíněného jazyka, tak se chlapci moc nepředřeli :-). Mohli by totiž taky trochu myslet na nás, humanitní pracanty. Zrovna píšu diplomku na Valdštejny a napadlo mě: <person gender="male" faith="hussite" status="baron" date-of-birth="unknown" date-of-death="1452" href="www.strankaohaskovi.cz">Hašek z Valdštejna</person> někdy před rokem <year>1405</year> získal hrad <place state="Czech Republic" land="Moravia">Uherský Ostroh</place>. Tomu bych teprve říkal sémantičnost!
OdpovědětVymazat[2] Podívej se na microformats. Zrovna osoby, místa a události se tam dost řeší. Např. slidy prezentace Alexe Faaborga. Není to specializované na dějepisce, takže takový status=baron tam asi není ani víra, ale třeba ti to v něčem pomůže.
OdpovědětVymazatDíky, slyšel jsem, že něco jako microformats existuje, ale teď teprve jsem to pochopil. Trochu neskromně bych dodal, že něco na ten způsob jsem používal i na své stránce, třeba třídu book nebo chapter, aniž bych věděl, že se to dá taky vznešeně nazývat microformats :-). Ale na druhou stranu mi přijde, že dělat sémantičnost přes class je docela zvěrstvo, ne? (Ale taky chápu, proč je v návrhu HTML5 několik předdefinovaných tříd místo atributu role z XHTML2.) Podle mého skromného soudu by daleko robustnější bylo dělat ji buď pomocí nových elementů nebo aspoň pomocí XML jmenných prostorů. Prostě staré dobré XHTML + moduly. Já samozřejmě vím, že lidé z WHATWG dostávají při zahlédnutí písmenka X epileptický záchvat, ale myšlenka vkládání cizích elementů třeba právě do webové stránky je moc chytrá věc, na kterou by se nemělo ani ve svaté válce proti X zapomínat :-). Přímo v té prezentaci Alexe Faaborga byly microformats přirovnávány k RSS - což je ovšem čisté XML :-). Zřejmě se doba změnila, místo používání XML je v módě nadávat na XML a sémantičnost řešit dáváním levé nohy za pravé rameno, tedy sémantizováním atributu class (který by paradoxně v XML světě byl určen na vyhynutí). Ale omlouvám se, tohle je už dost off-topic. Ještě jednou díky za upozornění na microformats, ale tohle není to, co bych hledal. Už jenom proto, že místo (person gender="male" faith="hussite" status="baron" date-of-birth="unknown" date-of-death="1452" href="www.strankaohaskovi.cz") Hašek z Valdštejna (/person) bych musel použít (span class="person hussite baron") Hašek (/span), anebo to celé rozepsat na "Slavný (span class="faith")husitský(/span) (span class="status")pán(/span) (span class="person") Hašek (/span). Jenomže já jsem jenom chtěl označit jedno jméno z textu a navěsit na něj sémantický význam, ne to jedno jméno rozepisovat na celou větu...
OdpovědětVymazatHledá se řešení, které je funkční jak v HTML, tak v XHTML, navíc zpětně kompatibilní se původními prohlížeči a specifikacemi. Microformats tohle splňují, jmenné prostory jsou v tomhle mimo hru.
OdpovědětVymazatTo máš jistě pravdu. Jenže nezaplatíme za to příliš vysokou cenu naprostou bordelizací? Pan Faaborg argumentoval čitelností jak lidskou, tak strojovou. Tisíc a jedna předdefinovaná třída je jistě strojově krásně čitelná, navíc i zpětně kompatibilní, jenže jak se v tom mám pak vyznat já jako kodér (pominu-li to, že už z podstaty jsou takové třídy méně flexibilní a robustní nástroj než nové elementy)? Nebo se čeká, že tohle všechno za nás budou dělat programy :-)? Kromě toho, HTML5 tak jako tak navrhuje nové elementy - header, nav, section, m, figure (bezvadná věc, i když to zase trochu odstavuje object), dialog, footer, pokud mám jmenovat jen ty, které mě zaujaly. Nedaly by se tam dát i další elementy? Jestliže WHATWG argumentuje snahou o vyšší úroveň sémantičnosti, tak proč to nevzít od podlahy? Vezmi si, že třeba i (nejen) odborné internetové časopisy by jistě využily takových tagů jako person, book, magazine, isbn. Třeba i bulvár: (person)Karel Gott(/person) se opil na večírku v (place)Olomouci(/place), informoval o tom včerejší (magazine)Blesk(/magazine) :-). Mně prostě přijde, že tyto elementy jsou docela zásadní a univerzálně využitelné, že si jenom jako specifický uživatel (historik) necucám z prstu nějaké nesmysly.
OdpovědětVymazatOdpovedi najdes v Ian Hickson o nové verzi HTML, pri vyberu novych elementu hral velkou roli pruzkum u Googlu cca nejakych miliard dokumentu, co se opravdu siroce pouziva a co nikoliv.
OdpovědětVymazatNa otazku, zda by WHATWG nepridala napr. element <person> se ptej primo u WHATWG (mailing list, forum, irc - vyber si). Kdyz prilozis argumenty, proc je to dulezite a proc by melo byt implementovano, pokud se ukazou jako realne argumenty, proc ne.
Vyvoj u WHATWG neurciji tri, ctyri lide, rada myslenek prisla od lidi z venci, lide ve WHATWG casto jen probiraji prisle napady, filtruji je, opravuji, usmernuji diskusi.
Dobre, diky za info. Az si tvoji zahranicni spolupracovnici budou stezovat na hrozne otravne vychodoevropske individuum s naprosto otresnou anglictinou, tak budes vedet, o koho jde. :-)
OdpovědětVymazat