pondělí 30. dubna 2007

Adoptujte HTML5 IX - průběžné výsledky

Tento týden ve W3C probíhá hlasování. Není tajné, k dispozici jsou průběžné výsledky včetně záznamu kdo jak hlasoval.

Hlas ne se ve výsledcích zatím neobjevil (pro přijetí nesmí být ani jediný). Většina zúčastněných hlasovala ano, někteří se zdrželi (abstain) a několik hlasujících zvolilo možnost concur (nevím, jak to přesně přeložit, u nás něco podobného nemáme; na rozdíl od zdržení se hlasování, kde se hlas nezapočítává, možnost concur znamená připočítání hlasu k výsledné většině).

Do konce týdne se stav může zcela změnit, hlasovala necelá stovka, zatímco počet členů HTML WG stále roste a začíná se pomalu blížít čtyřem stům.

Mezi členy najdete i českou legendu Jirku Koska, vývojáře webových prohlížečů, lidi z Googlu, IBM, ale vůbec mi nejde do hlavy, proč je členem i zástupce společnosti pro výrobu letadel The Boeing Company.

(via Anne van Kesteren)

Další vývoj najdete v komentářích pod článkem.

10 komentářů:

 1. Ať hledám, jak hledám, nikde nevidím informaci, že by Jiří Kosek (respektive "Jirka Kosek") zastupoval Boeing - ten zastupuje, pokud vím, Scott Vesey. Nebyl by odkaz na citaci?

  OdpovědětVymazat
 2. A uz mame prvni zaporny hlas od Gareth Hay :( Nevite co je zac?

  OdpovědětVymazat
 3. Vilém Málek: Spojitost Jirky Koska s Boeingem bych se neodvážil ani naznačovat 8-) Ta věta jen měla vyjádřit, že mezi členy je i Jirka Kosek čárka Google čárka ... a též zástupce Boeingu.

  Pokud vyvolala dojem o vztahu JK a Boeingu, tak to rozhodně nebylo úmyslné.

  OdpovědětVymazat
 4. 2 Martin Hassman: Omlouvám se, pravděpodobně jsem to špatně pochopil.

  Nicméně já se vůbec nedivím, že členem skupiny je i zástupce Boeingu - i tato firma je děním kolem webu ovlivněna, i tato firma přispívá finančně i lidsky na rozvoj internetu.

  Případ Boeingu by také mohl omezeným webdesignérům ukázat, jak je jimi uzurpovaná technologie důležitá a jak provázaná je s mnoha a mnoha dalšími aktivitami, které musí W3C respektovat a zohledňovat...

  OdpovědětVymazat
 5. Tak tu máme druhé ne (píšu sem do komentářů, nechci pro každé ne zakládat nový spot 8-).

  John Boyer (blog) z IBM hlasuje ne pro adopci, protože by rád provázání s XForms. A dále ne pro dvojici editorů Hickson + Hyatt; mezi editory požaduje zástupce z Forms WG.

  JB je přesedou Forms WG a např. návrh na dalšího editora vznesl již minulý týden v mailing listu.

  OdpovědětVymazat
 6. Nastala další změna, už tu nemáme 2 hlasy proti adopci, ale jen jeden.

  Netušil jsem, že hlasování lze dodatečně měnit, ale zřejmě lze, protože Gareth Hay svůj hlas "ne" stáhl.

  Jediné, co jsem k tomu našel je přihlášení G. Haye na IRC kanál #whatwg, kde se ptá:

  What should I read to convince me that the current direction of HTML 5 is not insane?

  Hlavní debata nám zřejmě zůstane utajena, protože robot logující dění v kanálu zřejmě spadl. Zlé jazyky by mohly něco hovořit o cenzuře 8-), já už vím, proč jsem se k němu včera nedokázal připojit.

  OdpovědětVymazat
 7. Dominik Tomaszuk hlasoval "ne" (takže máme opět 2 záporné hlasy). Jelikož neuvedl žádný důvod, nebude to hlas kritický.

  OdpovědětVymazat
 8. Tentokrát se objevil negativní hlas na otázku, zda by se nová verze měla jmenovat HTML5.

  Thomas Higginbotham by raději HTML5.01.

  OdpovědětVymazat
 9. Na adrese http://www.w3.org/2007/05/02-html-wg-minutes.html je část IRC logu debaty kritizující přístup Johna Boyera. Na konci se objeví i JB.

  Nepročetl jsem pořádně adekvátní debaty v konferenci. Je těžké soudit, na které straně je pravda, ponechávám bez komentáře.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.