pondělí 25. června 2007

Bude Apple implementovat Ogg Theora?

Pod příspěvky na téma video v HTML5 někteří ze čtenářů vyjadřovali obavy, zda opravdu dojde nejen k implementaci elementů <video> a <audio> v prohlížečích, ale i k implementaci společného formátu videa a audia. K tomu specifikace zatím říká:
User agents may support any video and audio codecs and container formats.

User agents should support Ogg Theora video and Ogg Vorbis audio, as well as the Ogg container format.
Ono důležité SHOULD, které v angličtině nevyjadřuje stoprocentní jistotu, je bráno v souladu s RFC2119, kde je definováno takto:
SHOULD : This word, or the adjective "RECOMMENDED", mean that there may exist valid reasons in particular circumstances to ignore a particular item, but the full implications must be understood and carefully weighed before choosing a different course.
Tedy implementace Ogg Theora/Vorbis v tuto chvíli není jednoznačně povinná.

A právě na toto téma se již třetí den diskutuje v konference WHATWG ve vláknu The issue of interoperability of the <video> element, které rozpoutal Ivo Emanuel Gonçalves. Točí se převážně okolo Apple a zda bude či nebude Ogg Theora implementovat.

Maciej Stachowiak z Apple odpověděl prozatím spíše negativně:
Our current plan is to primarily support MPEG-4, including H.264/AVC video and AAC audio. We may support other codecs as well - it won't necessarily be the full set of codecs supported by QuickTime. This has been discussed to death already, but here are our basic reasons:

- MPEG-4 is an ISO open standard (although unfortunately patent-encumbered).
- Ogg Theora/Vorbis offers a royalty-free license for the few known patents, but we would assume additional risk of submarine patents if we supported it.
- H.264 offers considerably better quality at the same bitrate than Theora/Vorbis.
- H.264 is better for video delivery to limited-capability and low-power devices that support hardware video decoding. You may have heard that YouTube will be serving their video content as H.264 to AppleTV and iPhone.

That's our current plan. We may revise it in light of future events, but it is unlikely that even a MUST-level requirement in the HTML spec would have much effect on whether we support Ogg or not.
Jelikož téma výchozí kodek na webu je velmi citlivé, myslím, že do vydání finální HTML5 se můžeme dočkat ještě dalších překvapení (všemi směry) včetně lobbistických pokusů prosadit ten či onen formát. Já se v oblasti kodeků nevyznám, a neodvažuji se cokoliv prorokovat.

Podotýkám, že Opera a Mozilla implementaci Ogg Theora plánují, Microsoft se na toho téma zatím nijak nevyjádřil.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.